Archiwum grudzień 2008


gru 06 2008 Wielkopolska – kraina historyczna
Komentarze: 2

Wielkopolska może być rozpatrywana nie tylko jako województwo (wedle podziału administracyjnego), również może być postrzegana jako kraina geograficzna. W obu przypadkach Wielkopolska ma swoja stolice w Poznaniu.

W skład Wielkopolski wchodzą.

Wielkopolska właściwa ziemia kaliska ziemia poznańska ziemia lubuska ziemia sieradzka ziemia wieluńska

Natomiast podobnie jak w przypadku wielu krain historycznych granice są dyskusyjne.

Miasta 
gru 05 2008 Leszno
Komentarze: 0

Leszno– miasto w województwie wielkopolskim,leżące około 50 km od Poznania i 50 km od Wolsztyna położone w zachodniej części Polski. Jeśli chodzi o położenie gospodarcze to leży on pomiędzy dwoma prężnymi  centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Aktualnie w Lesznie mieszka około 64 tysiące mieszkańców na powierzchni 31,9 km² - jest siódmym co do wielkości miastem w województwie Wielkopolskim.

industrystock : :
Miasta 
gru 01 2008 Wolsztyn
Komentarze: 0

 

Krótka informacja

Wolsztyn miasto położone w zachodniej części woj. wielkopolskim nad rzeką Dojcą, 72 km na południowy zachód od Poznania, w powiecie wolsztyńskim. Wolsztyn jest siedzibą gminy Wolsztyn. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. zielonogórskiego.

Historia

Pierwsze wzmianki o osadnictwie na terenie dzisiejszego Wolsztyna pochodzą z okresu kultury wczesnołużyckiej, świadczą o tym znalezione naczynia gliniane za tego właśnie okresu. Pierwsze dokumenty natomiast pochodzą dopiero z połowy XII wieku. Miasto Wolsztyn powstało  na przełomie XIII i XIV w, zostało ono założone przez cystersów z klasztoru w Obrze leżącego nieopodal.Początkowo Wolsztyn zwjącany był z handlem wełną, produkcja sukna i przemysłem sukienniczym. Pod koniec wieku XVIII miasto to liczyło ponad półtora tysiąca mieszkańców. Przeważali kupcy, młynarze, piwowarzy i szewcy.

 

W czasie powstania wielkopolskiego ludność Wolsztyna dała bohaterski przykład walki o wyzwolenie ojczyzny, przywracając 5 stycznia 1919 władzę polską na następne dwudziestolecie.

Wybuch II wojny światowej rozpoczęty najazdem hitlerowskim na Polskę przyniósł Wolsztynowi niewolę i cierpienia podobnie jak reszcie kraju. Na terenie miasta znajdowały się obozy pracy i obozy jenieckie. Okupację niemiecką Wolsztyna zakończyło wkroczenie Armii Czerwonej w dniu 26 stycznia 1945.

Z dziejami Wolsztyna związało swe życie trzech wybitnych ludzi.

-Józef Hoene-Wroński, wybitny filozof i matematyk urodzony w Wolsztynie w 1776 r.
-Robert Koch – wybitny uczony, lekarz, sławny "łowca mikrobów".Wykrył zarazek wąglika później pracując w Berlinie odkrył prątki gruźlicy.